فایبرگلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله هر آنچه در باره ی فایبرگلاس نیاز باشد را یاد خواهید گرفت با ما همراه باشید.

فایبرگلاس نوعی پوشش است که از مواد نفتی و پشم شیشه ساخته می شود. امروزه اکثر کارخانه ها در دنیا مخازن آب و اسید خود را با استفاده از فایبرگلاس عایق نموده و از پوسیدگی و ازبین رفتن مخازن وضررهای ناشی از آن جلوگیری می کنند.

دنیای صنعت و ساخت‌وساز همیشه به‌دنبال استفاده از مواد پرکاربرد، مقاوم و البته به‌نسبت ارزان‌قیمت بوده است. انواع فایبرگلاس با ویژگی‌های خاصی که دارند این روزها نورچشمی بیشتر صنایع ازجمله صنایع ساختمان سازی، کشتی‌سازی، ساخت خودرو و… هستند.
در این نوشته می‌خواهیم به‌طور مفصل درمورد تولید قطعات و ورق های فایبرگلاس ،ویژگی‌هایشان و کاربردهایی که به‌خصوص در صنایع ساختمانی دارند بنویسیم. پس اگر سروکارتان با صنایع است یا به فعالیت در این حوزه علاقه‌مند هستید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

قایبرگلاس

از دیگر ویژگی های فایبرگلاس سبک و مستحکم بودن آن است که موجب تولید انواع قطعات از جنس فایبرگلاس از جمله: انواع ایرانیتها، اتاقک ها، سپر انواع خودروها، سیلوهای سیمان، مخازن نگهداری مایعات مختلف از جمله اسید، سپتیک تانکها، چربی گیرها و انواع ماکت تبلیغاتی و… میباشد.

فایبرگلاس از چه موادی ساخته می شود و در چه صنایعی کاربرد دارد؟

فایبرگلاس، کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان ماده ی تقویت کننده و از مواد پلیمری مثل رزین به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود.

درواقع رزین کمک می‌کند تا نیرو و تنش واردشده به قطعه در سراسر سطح آن پخش شود.

فایبرگلاس در ساخت مخازن نیز بکار می رود. انواع رزین ها در ساخت مخازن فایبرگلاس پلی استر، وینیل استر و اپوکسی می باشند. پلی استرها در برابر خوردگی ضعیف بوده و وینیل استرها دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی بوده و اپوکسی در برابر خوردگی و دما مقاوم می باشد.

مزایای فایبرگلاس و کامپوزیت‌ها نسبت به سایر مواد مشابه


در برابر مواد شیمیایی و همین‌طور اشعه‌ی UV مقاوم هستند.
استفاده از انواع فایبرگلاس در صنایع مختلف از نظر اقتصادی به‌صرفه است.
فایبر گلاس می‌تواند در شکل‌ها و طرح‌های مختلف تولید شود.
جنس فایبر گلاس بسیار مقاوم و البته سبک است.


چند نوع رزین در ساخت انواع فایبرگلاس به‌کار می‌رود؟


ورق های فایبرگلاس براساس رزین به‌کار رفته در ساخت‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و همین سبب می‌شود ویژ‌گی‌های مختلفی داشته باشند. رزین به‌کار رفته در تولید قطعات فایبرگلاس سه دسته‌ی کلی دارند:

پلی‌استر: پلی‌استر در برابر خوردگی مواد خورنده ضعیف عمل می‌کند.
وینیل استر: وینیل استر مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.
اپوکسی: این نوع رزین مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، حرارت و دمای هوا دارد.
البته رزین پلی‌استر غیراشباع ارتوفتالیک نوع خیلی پرکاربردی از رزین است که این روزها در ساخت انواع فایبر گلاس به‌کار می‌رود.

این نوع رزین در تمام دنیا استفاده می‌شود و استحکام بالا و قیمت مناسبی هم دارد.

۳ نوع پشم شیشه که در تولید فایبر گلاس کاربرد دارند


۳ نوع الیاف پشم شیشه هم در تولید انواع فایبر گلاس در بازار به کار می‌روند که عبارتند از :

الیاف فایبرگلاس
الیاف سوزنی: این نوع الیاف وزن و قیمت کمی دارند و استحکام‌شان نیز به‌نسبت از نوع دیگر کم‌تر است.
الیاف حصیری: استفاده از الیاف حصیری موجب استحکام زیادی در جنس فایبر گلاس می‌شود ولی به همان نسبت وزن و قیمت بیشتری هم دارد.
ترکیبی از الیاف سوزنی و حصیری: خیلی از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید قطعات فایبر گلاس از ترکیب الیاف سوزنی و حصیری در تهیه‌ی ورق‌های کامپوزیت‌شان استفاده می‌کنند. همین مسئله کمک می‌کند تا این نوع از انواع فایبر گلاس هم سبک و فوق‌العاده مستحکم باشد و هم قیمت مناسب‌تری داشته باشد.

فایبر گلاس در چه صنایعی استفاده می‌شود؟


جنس فایبرگلاس با ویژگی‌های خاصی که دارد بسیار پرکاربرد است. فایبر گلاس می‌تواند گاهی از فولاد محکم‌تر عمل کند، از هر قطعه‌ی صنعتی دیگری سبک‌تر باشد و نقش یک عایق تمام عیار را نیز بازی کند. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود در تمام صنایع کاربرد داشته باشد.

از فایبرگلاس به عنوان عایق کننده‌ی مخازن آب و اسید استفاده می‌شود. فایبر گلاس از پوسیدگی و خوردگی انواع مخازن جلوگیری می‌کند.
از انواع فایبر گلاس در تولید قطعه‌های خودرو مثل سپر، کابین خودرو … استفاده می‌شود.
فایبر گلاس در ساخت ایرانیت نقش مهمی را بازی می‌کند.
سیلوهای سیمانی را با استفاده از فایبر گلاس می‌سازند.
بدنه و کاور تجهیزات پزشکی، صنعتی و… با استفاده از فایبر گلاس ساخته می‌شوند.
فایبر گلاس در تولید صنایع دریایی و هوایی نیز نقش دارد.

چگالی فایبرگلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس محتوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده اند که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه می شوند.

در بسیاری از کاربردها استفاده از مواد مغزی ( مانند فوم ها و … ) موجب افزایش قابل توجه مدول مقطعی در قطعات کامپوزیت می شود. استفاده از مواد مغزی موجب افزایش سفتی و سختی قطعات فایبرگلاس یا کامپوزیت می شود. قطعات کامپوزیتی دارای مواد مغزی می توانند با یک طرف و یا دو طرف سطح صاف و صیقلی به شکل ساندویچ تولید شوند.

 کاربرد انواع فایبر گلاس در صنایع ساختمانی و دکور شهری


این روزها انواع فایبرگلاس در صنایع ساختمانی کاربرد خیلی زیادی دارند:الیاف تقویتی دارای نقش اصلی در استحکام و مقاومت قطعات کامپوزیت هستند که تعدادی از انواع آن شامل الیاف شیشه؛ الیاف آرامید؛ الیاف کربن؛ کولار و غیره هستند، که الیاف های مذکور خود دارای اشکال و انواع مختلفی می باشند.

در پارکینگ‌ها ساختمان‌ها، مجتمع‌ها و… استفاده می‌شوند.
با تولید قطعات فایبر گلاس به شکل‌های مختلف از آن در ساخت مجسمه‌های شهری و دکورهای شهری استفاده می‌کنند. مثلا خیلی از نیمکت‌های پارک‌ها، نماهای شهری و… را با استفاده از جنس فایبر گلاس می‌سازند.
در طراحی داخلی ساختمان، ویترین مغازه‌ها و… از فایبر گلاس استفاده می‌شود.
فایبرگلاس در ساخت نمای دکوراتیو ساختمان‌ها نیز کاربرد دارد.
برای ساخت استخر، جکوزی، سینک ظرفشویی و دستشویی و… از فایبر گلاس استفاده می‌کنند.
انواع فایبرگلاس ها در دو دسته تقسیم بندی می شوند. در دسته اول، بر اساس وزن، بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم و در دسته دوم، براساس مدل نظیر موج ریز، موج سینوسی، موج ایرانیت، گلدار و موج ذوزنقه دسته بندی می شوند.

در تولید فایبرگلاس چه موادی نقش دارند؟

متداولترین نوع مصرفی الیاف تقویت کننده در صنایع الیاف شیشه ای می باشند. متداولترین رزین مصرفی در صنایع فایبرگلاس رزین پلی استر غیر اشباع بوده و از انواع دیگر می توان اپوکسی ها؛ وینیل استرها ؛ فنولیک ها و غیره را نام برد.

مواد اولیه صنایع فایبرگلاس عبارتند از:
• رزین های پلی ‏استری ارتوفتالیک و ایزوفتالیک
• رزین وینیل استر
• رزین اپوکسی
• شتاب دهنده کبالت و سرب
• هاردنر اپوکسی و UP
• اروزیل
• تیتان
• الیاف شیشه سوزنی و حصیری
• کربنات کلسیم